Elche i gaj palmowy

A może sjesta w cieniu palmy?

Patrzę w lewo – palma.  Patrzę w prawo – palma. Patrzę za siebie…setki, nie! – tysiące palm!!! Witajcie w Elche– mieście największego gaju palmowego w Europie. Ilu z Was marzyło kiedyś o sjeście w cieniu rozłożystego pióropusza palm? Albo, żeby zabrać laptopa  i dowodzić firmą spod palmy?  W Elche realizacja tego marzenia jest chyba nawet łatwiejsza niż na Karaibach (ok, wiem – nie ma turkusowego oceanu).

Cienia pod palmą starczy dla wszystkich. Palm jest bowiem tyle, ilu Elche ma mieszkańców. To trochę tak, jakby zakładający ten gaj Arabowie chcieli zapewnić choć odrobinki przyjemności każdemu obywatelowi miasta (a było to grubo ponad..siedemset lat temu!).
Gaj palmowy w Elche

Gaj palmowy w Elche został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

– No dobrze, czyli ile w końcu jest tych palm w Elche? – pewnie się zastanawiacie – sto? tysiąc? dziesięć tysięcy? Więcej, dużo więcej – około dwieście tysięcy. Tak dla porównania, w Toruniu mieszka mniej więcej tyle osób.

Choć palmy otaczają gęstym pierścieniem praktycznie całe miasto, ich głównym skupiskiem jest pachnący śródziemnomorską przyrodą Park Miejski. Oprócz naszych smukłych bohaterek bogatych w kiście daktyli, napotkać też można owoce granatu (niestety spóźniłam się kilka miesięcy) oraz owoce cytrusowe (pomarańcze i cytryny).

Owoc granatu

Dojrzały owoc granatu. Fot. (cc) – carme r.

Skoro mowa o daktylach – ten mało apetyczny po wysuszeniu owoc powstaje tylko z drzew żeńskich.
Drzewo daktylowe

Tylko żeńskie palmy wydają owoce daktyli. Fot. (cc) – calafellvalo

Palmy “męskie” mają za to okazje występować podczas procesji organizowanych w Elche podczas Niedzieli Palmowej.
Palmowe dekoracje

Palmowe dekoracje wykorzystywane są podczas wielkotygoniowych procesji. Fot (cc) – reidrac

Jeśli komuś narobiłam apetytu na daktyle, zapraszam do mojego ulubionego przepisu na – daktyle w boczku. A już za kilka dni przeniesiemy się w świat truskawek. Albo raczej truskaw, jako że w Andaluzji rozmiary tych owoców są iście gigantyczne.