Wizyta w Teruel

Teruel we wschodniej Hiszpanii jest trochę, jak włoska Werona żyjąca legendą o Romeo i Julii, fot (cc), Visentico / Sento

Wizytę w Teruel rozpoczęłam od…westchnienia kochanków. I powiem Wam, że był doskonały: słodki i zarazem słony…Do tego ciepły i kruchutki. Szkoda tylko, że – jak każde ciastko – musiał być nieco kaloryczny. “Westchnienie kochanków” to nic innego, jak nazwa jednego z najsłynniejszych przysmaków Teruel – miasta, które słynie z historii o pewnej nieszczęśliwej miłości…

Teruel w Aragonii (zobacz na mapie), to taka hiszpańska Werona. Oprócz wielu zabytków, do obu miast turystów przyciąga legenda o młodych kochankach, którzy, umarli z miłości.

Podczas, gdy Romeo i Julia cierpieli z miłości w północnych Włoszech, Izabela i Diego mieli zakochać się w sobie we wschodniej Hiszpanii.
Zabytki Teruel

Teruel słynie również z architektury mudejar, czyli łączącej elementy chrześcijańskie i mauretańskie, fot (cc), Luis G. Cabello

Legenda o kochankach z Teruel

W dużym skrócie: był XIII w., Diego i Izabela zakochali się w sobie bez pamięci.Miało być pięknie: rychły ślub, a potem “życie długie i szczęśliwe”.I prawie by się tak stało, gdyby nie ojciec Izabeli. Mężczyzna wyraził co prawda zgodę na małżeństwo, ale dopiero wówczas, gdy (maksymalnie w ciągu 5 lat) Diego zdobędzie majątek. Jeśli młody spóźni się choć jeden dzień, Izabela miała zostać poślubiona innemu.

Chłopak wzbogacił się, jednak “happy endu” nie było. Jak się pewnie domyślacie, spóźnił się o… jeden dzień. Gdy wrócił do Teruel, Izabela była już żoną innego.

Zrozpaczony poprosił ukochaną o ostatni pocałunek. Mimo ogromnego uczucia, jaki dziewczyna do niego żywiła, odmówiła, chcąc dochować wierności mężowi.

Diego załamuje się i umiera z rozpaczy. A Izabela? Ona umiera niewiele później, bo już podczas pogrzebu ukochanego, w trakcie składania pożegnalnego pocałunku.

Recepta na wieczną miłość?

Mauzoleum Kochanków w Teruel

Diego i Izabela pochowani są w Mauzoleum Kochanków w Teruel, fot. (cc),  SantiMB

Diego i Izabela zostali pochowani razem. Ich groby znajdują się w licznie odwiedzanym przez turystów Mauzoleum Kochanków w Teruel. Alabastrowy grobowiec przedstawia młodych trzymających się za ręce nawet po śmierci.

No dobrze, nadeszła wreszcie pora wyjawić Wam hiszpańską receptę na wieczną miłość… Jak głosi legenda, każda zakochana para, która odwiedzi Mauzoleum Kochanków zapewni sobie głębokie i szczere uczucie aż do grobowej deski.

Nie znam statystyk, ile małżeństw z całego świata decyduje się na taką podróż “po wieczną miłość”. Wiem jednak,  że w swoje rocznice ślubu przybyła tu japońska para cesarska, władcy Belgii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Czyżby jednak coś w tym było? Oczywiście!…………dobry chwyt marketingowy tych, którzy dbają o rozwój turystyki w Teruel:)