Hiszpański bar

Bar pełen świńskich udźców

Jeszcze do teraz pamiętam mój pierwszy dzień w Hiszpanii. To było już kilkanaście lat temu. Pojechaliśmy do Barcelony. Wszystko takie inne, egzotyczne. Niby styczeń, a tu nawet pomarańczki na drzewach. Gdzie by się nie obejrzeć, wszystko dziwiło: przyroda, język; +15C, a mieszkańcy poubierani, jakby byli na Syberii.. No i te bary. Bary pełne “czegoś”, zwisającego z sufitu.Po krótkich oględzinach stwierdziłyśmy z koleżanką, że to “coś” przypominające gitarę z kopytkiem, to musi być świńska nóżka. Nie przypuszczałyśmy jednak, że oto mamy przed sobą jedną z największych ambrozji tego kraju: dojrzewającą szynkę ibérico, która w Hiszpanii urosła do rangi kultowej już przekąski.

Hiszpańska szynka

W Hiszpaniii istnieje nawet zawód “krajacza szynki”. Fot. (cc) –  Renée S. Suen

“Co z tego, że widziałaś Sagrade Familię, jesli nie spróbowałaś jeszcze hiszpańskiej szynki”– powiedział do mnie znajomy z Barcelony- “Prawdziwy smak Hiszpanii jest w jej aromacie, a nie tylko między cegłami i rytmami flamenco”.
Coś w tym chyba jest…
Dziś opowiem Wam więc o hiszpańskiej dojrzewajacej szynce, dzięki której przeniesiemy się na południowy zachód tego kraju, do zagajników lasów korkowych Andaluzji i Estremadury.

Co warto wiedzieć o hiszpańskiej szynce?

1. Najlepsze szynki (ibérico), powstają ze specjalnej odmiany czarnych świnek. I właśnie po kolorze poznacie, kiedy w barze sprzedają na prawdę dobrą szynkę, a kiedy tylko taką średniej jakości. Jeśli ma czarną raciczkę, to z góry wiadomo: palce lizać! Jeśli ma białą raciczkę, to konsystencja takiego plasterka może być conajmniej…gumowata, nie wspominając o mniejszym aromacie.
Szynka iberyjska

Najsmaczniejsze szynki pochodzą ze specjalnej odmiany czarnych świnek iberyjskich. Fot. (cc) – enriqueborgosgarcia

2. Taka czarna świnka żywi się praktycznie tylko żołędziami, ziołami i korzonkami. I wierzcie mi, w smaku można to wyczuć! Przez kilkanaście miesięcy taka świnka biega sobie po lesie dębu korkowego, gania za żołędziami, których zjada około 8 kilogramów dziennie i tym samym…nie tyje! Utrzymuje idealną formę i figurę, przez co szyneczka nie jest tak tłusta.
Czarne świnie iberyjskie

Tak oto żyją sobie czarne iberyjskie świnki. Fot. (cc) – stijn

3. A jak taką nóżkę się przygotowuje? Otóż zaczyna się od…zasypania jej solą z pobliskiego Oceanu Atlantyckiego. W takich warunkach leżakuje sobie tyle dni, ile waży kilogramów. Zazwyczaj mamy do czynienia z kopytkami 5-8 kilogramowymi, tak więc około tygodnia są one trzymane pod solną kołderką.Takie kopytko, po wyjęciu z soli się myje i przez kilka miesięcy suszy. Ale to jeszcze nie wszystko! Trzecim etapem jest proces dojrzewania, który trwa od roku do dwóch lat….4. Taką szynkę można kupić zapakowaną próżniowo, pokrojoną na plasterki. Nie ma jednak większej przyjemności, niż zjeść świeżo skrojone z kopytka plasterki! Dlatego w hiszpańskich barach wiszą te wszystkie kopytka- żeby móc je na bieżąco kroić przed klientem.
Szynka iberyjska

Szyneczka gotowa do zjedzenia! Fot. (cc) – Renée S. Suen

5. Można sobie takie kopytko przywieźć z Hiszpanii do domu, ale…uwaga! Im cieńszy plasterek, tym smaczniej! Istnieje nawet zawód “krojacza szynek” (cortador de jamón)…Mija zazwyczaj sporo czasu, nim w końcu uda się ukroić plasterek o grubości…pergaminu!6. Nie porównujcie jej nigdy przed Hiszpanem do włoskiej prosciutto…nie lubią tego, twierdząc, że ta hiszpańska jest dużo bardziej soczysta i aromatyczna!

A teraz…pora na degustację!

Szynka serrano

Pora spróbować hiszpańskiej szynki! Fot. (cc) – Arno Wesselink

W Polsce dość ciężko jest dostać jamón iberico, ale w coraz większej liczbie hipermarketów można kupić jej nieco tańszą odmianę: jamón serrano. Do zrobienia tego hiszpańskiego przysmaku, wystarczy jedno opakowanie szynki oraz pół melona (może też być mango).Melona kroimy na półksiężyce i obwijami plasterkami szynki. Dopiero teraz możemy dzielić na mniejsze porcje, gotowe do zjedzenia. Początkowo może się wydawać, że słona szynka nie pasuje do słodkiego melona…Spróbujcie jednak, a nie będziecie żałować.
Melon z szynką

Melon z szynką serrano. Fot. (cc) – Taekwonweirdo

Smacznego!Jeśli kiedykolwiek będziecie musieli kupić prezent Hiszpanowi, możecie odpuścić sobie kwiaty. Kopytko dobrej suszonej szynki będzie dużo bardziej odpowiednie. Ba! To klasyczny prezent w Andaluzji, dobry na każdą okazję! A kiedy będziecie w Hiszpanii na wakacjach…nie wyjeżdżajcie bez spróbowania jamón iberico!