Symbol Hiszpanii

A jakie jest Twoje ulubione miejsce w Andaluzji?

Do tego wpisu zainspirowała mnie pani Małgorzata, która na facebookowej stronie bloga zaproponowała stworzenie rankingu najpiękniejszych miejsc Andaluzji. – Ciężka sprawa – pomyślałam na początku – za dużo tu atrakcji, żeby z łatwością wybrać tych kilka „naj…”.Ostatecznie postanowiłam przedstawić Wam mój subiektywny ranking kilkunastu miejsc, które w Andaluzji trzeba odwiedzić. Dziś jego pierwsza część.
Na końcu tekstu czeka za to „zadanie” dla Was. Stwórzmy razem listę najciekawszych miejsc południowej Hiszpanii! Więcej szczegółów naszej zabawy poniżej. A teraz zapraszam na pierwszą część mojego rankingu.

1. Giralda w Sewilli – chrześcijańska katedra z muzułmańską dzwonnicą

Katedra i Giralda

Najważniejszą atrakcją Sewilli jest jej katedra z dzwonnicą Giraldą

Dawno, dawno temu, gdy w całej Andaluzji panowali Arabowie, a dominującą religią był islam, w Sewilli został zbudowany ogromny meczet z wysokim minaretem. Gdy w XIII w. chrześcijanie wygnali Maurów z miasta, meczet został zburzony, a w jego miejscu powstała jedna z największych gotyckich katedr Europy.

A co z minaretem, ze szczytu którego nawoływano pięć razy dziennie do modlitwy? Stoi do dziś! To Giralda, która przekształcona w dzwonnicę jest najważniejszym symbolem stolicy Andaluzji. Ten architektoniczny, kulturowy i religijny kontrast zachwyca mnie nieustannie.

2. Panorama Kadyksu z Wieży Tavira

Panorama Kadyksu

Z wieży Tavira jak na dłoni widać panoramę Kadyksu

Bardzo podoba mi się położenie Kadyksu (zobacz TUTAJ). Wąskie uliczki starego miasta wiją się na niewielkim cypelku oblanym z trzech stron wodami Oceanu Atlantyckiego. To, co najbardziej urzeka mnie w tym mieście, to panoramiczny widok na pobielane fasady domów i złotą kopułę katedry ze szczytu Wieży Tavira. Biel i turkus, to zdecydowanie mój ulubiony zestaw kolorów. Stąd najłatwiej decenić wyjątkowe położenie i architekturę miasta.

3. Widok na wąwóz El Tajo w Rondzie

Ronda

Widok na wąwóz El Tajo w Rondzie

W Sewilli ze znajomymi umawiam się na spotkania pod katedrą. W Bydgoszczy – na Starym Rynku pod pomnikiem. To takie punkty referencyjne moich dwóch miast.

Mieszkańcy Rondy spotykają się za to…nad przepaścią. Przez środek miasta przebiega bowiem głęboki wąwóz, który rozdziera je na dwie części. Spina je wysoki most.

Używając nieco bardziej dyplomatycznego słownictwa, most ten zwany jest potocznie… mostem „O, kurdę!”. Stańcie na moście, zaglądnijcie w głąb przepaści i spróbujcie powstrzymać się podobnego komentarza. Wrażenia gwarantowane.

4. El Rocío, andaluzyjski Dziki Zachód

El Rocio

W rzeczywistości El Rocio to nie “Dziki Zachód” ale najważniejsze miejsce pielrzymkowe Andaluzji

Z punktu widokowego w El Rocío zobaczyć można dzikie konie, czaple i flamingi moczące swoje chude różowe nóżki w płytkich wodach Gwadalkiwiru. Za plecami wznosi się niewielka pustelnia, w której wnętrzu znajduje się czczona przez Hiszpanów figurka NMP z El Rocío.

Jest też klimat leniwie płynącego życia i…obrazki jak z westernu. Nie ma tu utwardzanych dróg, sam piach. Niektórzy mieszkańcy wioski nadal poruszają się po ulicach bryczkami i konno. Przy niewysokich domkach są nawet wydzielone parkingi dla koni. Bary, dzięki wysokim stolikom, oferują możliwość wypicia piwa bez konieczności schodzenia z siodła.

5. Balkon Europy w Nerja

Nerja

Moje wymarzone miejsce na emeryturę…a póki co na krótkie wypady

To niby tylko zwykły deptak: ot kilka barów, wysokie palmy posadzone wzdłuż chodników i kilka starych dział armatnich. Z drugiej jednak strony deptak utworzony został na skalistym cypelku wcinającym się do morza. A to już gwarantuje wręcz idylliczne widoki: turkusowa woda, zacumowane przy plażach kolorowe łódeczki, a w tle – strzeliste góry pasma Sierra de Almijara. Kilkadziesiąt schodków w dół dzieli od leniwych chwil słynnej plaży Costa del Sol, La Calahonda.

W najbliższym czasie kolejna część mojego rankingu. Ale teraz czas na Was! 

Napiszcie w polu na komentarze Wasze ulubione miejsca. Postarajcie się być jak najbardziej konkretni. Jeśli lubicie np. Malagę, to napiszcie za co w szczególności. Mogą być to zabytki, plaże, bary, klimat, itd.  Podzielmy się między sobą wiedzą o ciekawych andaluzyjskich miejscach. Bardzo często to właśnie Wy jesteście inspiracją do moich kolejnych podróży:)

ps. Możecie nawet wskazać, gdzie według Was można wypić najsmaczniejszą kawę!