Symbol Mijas

Osiołkowe taksówki są symbolem Mijas

Wjeżdżając do Mijas musiałam zmrużyć oczy. Ostre słońce Costa del Sol odbijało się od białych ścian domów, oślepiając nieprzyzwyczajony do takiej jasności wzrok. Wzgórze, na którym przycupnęła stara część miasta, z oddali wyglądało jak przyprószone śniegiem. Tymczasem, “białym puchem” okazały się przytulone do siebie ściany niewielkich domów, które – dla ochrony przed prażącym słońcem – pobielane są od wieków chropowatym wapnem.

Pomiędzy domami, których kolor wyraźnie odcina się od błękitnego nieba, wiły się wąziutkie uliczki i zacienione placyki.

Panorama Mijas

Widok na białe domki Mijas

Ma cztery kopytka, uparty charakter, donośny ryk i na czubku włochatego łebka nosi plakietkę informującą, że jest…taksówką. A właściwie osiołkową taksówką.Jest jednak coś, co odróżnia Mijas od innych białych miasteczek Andaluzji.

Symbol Mijas, osiołki

Osiołkowe taxi

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwierzaki wykorzystywane były do pracy w polu, jednak wraz z uprzemysłowieniem andaluzyjskiej wsi, ich rola uległa zmianie.Mijas jest jedną z kilku hiszpańskich miejscowości, które oferują usługi tzw. “burro taxi – osiołkowych taksówek”.

W Mijas konkretnie, wszystko zaczęło się od turystów, którym osiołki tak przypadły do gustu, że wracający z pola chłopi bardzo często byli proszeni o zatrzymanie się i pozwolenie zrobienia zwierzakom pamiątkowych zdjęć.

Pamiątki z Mijas

W Mijas można też kupić pluszowe osiołki

I tak narodził się pomysł, by niechciane już w rolnictwie osiołki pełniły role “turystycznych ambasadorów Mijas”, wożąc ich na swoich grzbietach po najładniejszych zakątkach miasteczka. Takich nietypowych “taksówek” jest w Mijas około 70.

Mijas

Pustelnia w Mijas

Zaraz obok pustelni znajduje się restauracja i punkt widokowy, skąd rozciągają się piękne widoki na Wybrzeże Słońca.Idźmy jednak dalej. Na wprost osiołkowego postoju taksówek znajduje się maleńka, wydrążona w skale pustelnia. Powstała w miejscu, w którym w XVI w. miała ukazać się kilku pasterzom Matka Boska.

Widok na Fuengirolę

W dole Mijas Playa i Fuengirola

Po sąsiedzku znajduje się także pierwszy z wielu sklepów z pamiątkami, w których królują wyroby z wielokolorowej ceramiki.

Ceramika z Andaluzji

Sklep z pamiątkami w Mijas

Mijas i ceramika

Ceramika w Mijas

Najpiękniejsze zakątki miasteczka znajdują się jednak kilka minut spacerem stąd. Trzeba tylko wspiąć się po dość stromych schodach, które stanowią bramę do urokliwych uliczek starego miasta.

Choć większość turystów zmierza od razu do powstałej w 1900 r. areny walk byków i parku, w którym zbudowano dwie fontanny, które wieczorami zmieniają swoje kolory w rytm muzyki – dla mnie największą przyjemnością było po prostu zanurzenie się w urokliwe, brukowane uliczki pełne kawiarenek i domów z – oczywiście – bielonymi wapnem ścianami.

Mijas w Andaluzji

Kawiarenki, bary, tawerny…uliczki Mijas

Uliczki Mijas

Uliczki Mijas, “kocie” detale

A po zwiedzaniu miasta…zostaje nieco bardziej “leniwa” część Mijas – Mijas Playa, czyli długi pas wybrzeża zachęcającu do wypoczynku. Wystarczy tylko zjechać serpentynowatą drogą w dół.

Plaża w Mijas

Mijas Playa, czyli nadmorska część miasteczka

No to wypocznijmy trochę. W słońcu i pod parasolkami miejsca jest pod dostatkiem:)