Czereśnie w Estremadurze

Hiszpańska Estremadura słynie z czereśni. Fot. (cc) – kamil.szewczyk

Jak myślisz – jak wygląda milion  kwitnących drzew czereśniowych? Ja nie wiem, choć byłam już tak blisko, żeby się dowiedzieć.  Podczas mojej podróży po Ekstremadurze na początku lutego, dojechałam do  malowniczego rejonu doliny rzeki Jerte, gdzie rośnie ponad milion drzew czereśniowych. Czereśnie zakwitają tutaj w drugiej połowie marca (choć Matka Natura jest kapryśna i bywają opóźnienia).

Gdy kwitną – dolina wygląda podobno, jak pokryta grubą warstwą śniegu. Słodkawo pachnący “śnieg” przyciąga  do siebie ospałe po zimie pszczoły i motyle. Taki spektakl trwa zaledwie dziesięć – czternaście dni w roku.

Kwitnące czereśnie

W Estremadurze świętuje się czas, gdy kwitną kwiaty czereśni. Fot. (cc) – liveratum

“Zobaczyć kwitnące czereśnie w dolinie Jerte, to jak odkryć inny wymiar piękna” – powiedział mój hiszpański znajomy. Nie wiem, czy to prawda, ale wiem, że chciałbym to przeżyć. Pewnie nawet bardziej, niż spędzić kolejne wakacje na plaży. Rozłożyć koc, wyciągnąć dobrą książkę i kanapkę i w międzyczasie posłuchać śpiewu ptaków.
Hanami

Tymczasem w Japonii…Fot. (cc) – cktse

Jak się okazuje – na podobny pomysł wpadli już wiele lat temu Japończycy. W końcu to “kraj kwitnącej wiśni”… Co roku na wiosnę, gdy wyspy pokrywają się biało – różowymi kwiatami organizowane jest święto zwane Hanami (zobacz filmik z tego święta).  Tysiące ludzi oblega parki, ogrody i ulice, by pod ukwieconymi drzewami spędzić nawet całą noc.
Święto kwitnącej wiśni w Japonii

Hanami w Japonii. Fot. (cc) – mrofiq

Święto kwitnącej wiśni w Japonii

Świętujemy w Japonii!! Fot. (cc) – Tom Giebel

W dolinie rzeki Jerte już szykują się do Święta Kwitnącej Czereśni. Za mniej więcej trzy tygodnie zacznie się zabawa. Będą tańce, śpiewy i specjalne wycieczki szlakiem ukwieconych sadów czereśniowych. Na jednej z oficjalnych stron regionu, codziennie pojawia się informacja o stanie rozwoju drzewek.Coś jak nasze odliczanie dni do Euro 2012.

Czereśnie z Doliny Jerte

Większość hiszpańskich czereśni pochodzi z Estremadury, a dokładnie Doliny Jerte. Fot. (cc) – cl a ra maría inés

I tak oto kończy się czereśniowa podróż z doliny rzeki Jerte do Japonii…Dajcie znać, jak w Polsce zaczną kwitnąć czereśnie…