Najpierw zwracasz uwagę na ściany. Zaraz potem na podłogi. Potem okazuje się, że pełno ich jest też na balkonach, patiach, a także na tabliczkach z nazwami i numerami ulic. Azulejos, bo o nich mowa, to wielokolorowe, błyszczące płytki- kafelki, które od wieków są jednym z symboli południowej Hiszpanii. Te barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej, lecz ich popularność rosła także po odbiciu Hiszpanii z rąk Maurów.
Dziś zapraszam na kolorowy spacer po…andaluzyjskich fasadach domów, podłogach i balkonach! O kolorach Andaluzji przeczytasz także TUTAJ.
W Andaluzji nie ma mowy o smutnych, czarnych, czy szarych numerach na drzwiach
Jaskrawe i egzotyczne azulejos stały się prawdziwym symbolem Andaluzji w XV wieku. Przez kilka wieków, Andaluzja awansowała nawet do rangi centrum hiszpańskiej sztuki ceramicznej.
Każde prawie miasto Andaluzji ma swój sposób znakowania ulic, ale prawie zawsze wykorzystywane są tradycyjne wzory azulejos
Obecnie, mozaikowe azulejos to nie tylko element dekoracyjny, ale również bardzo popularna pamiątka, którą turyści przywożą z Andaluzji. Najpiękniejsze azulejos i inne ceramiczne wyroby można dostać w Sewilli, w tradycyjnej dzielnicy rzemieślników i artystów, Trianie.
Jedna ze ścian w pałacu królewskim (Alcazar) w Sewilli
W Andaluzji nawet spody balkonów są radosnie kolorowe!
Fasada domu w rozsypce, ale wielobarwne azulejo się trzyma
Przenosimy się na arenę walk byków w Sewilli. Tutaj numery miejsc też zrobione są z ceramicznych płytek
A to wcale nie jest łazienka pełna płytek! To jeden z najstarszych w Sewilli barów tapas. Z resztą cały wystrój baru to niekończąca się mozaika azulejos
Oznakowanie toalety…też azulejos
A tu mała kapliczka, oczywiście też z ceramicznych płytek

 

Szkoda, że u nas, wzorem Hiszpanii czy innych śródziemnomorskich krajów, nie może być równie kolorowo, prawda?