Pietruszka

Dziś opowiem o tym, jak Hiszpania i Maroko pokłóciły się o…pietruszkę! Fot (cc) – Juanjan

Carmen przyniosła talerzyki z tapas. Rzecz dzieje się w moim ulubionym barze w centrum Sewilli. Jedna z przystawek wyglądała jak kupka mielonego mięsa z zatkniętą na górze wykałaczką – flagą Hiszpanii. – No, nieźle – pomyślałam. Jestem pewna, że w Polsce nikt nigdy nie sprzeda mi zapiekanki z biało-czerwoną flagą. Z zadumy nad hiszpańskim patriotyzmem wyrażanym poprzez tapas wyrwała mnie opowieść koleżanki.

Ta przystawka nazywa się “Islote de Perejil” (Wyspa Pietruszka) – zaczęła – rozumiesz już o co chodzi?Nie, nie rozumiałam, tym bardziej, że bar w którym się znajdowałyśmy należy do rodziny o nazwisku Peregil.
Tapas w Sewilli

Tapas – “Wyspa Pietruszka – Islote de Perejil”. Fot. Agnieszka Gadecka

Jak się okazało, tapas o nazwie “Wyspa Pietruszka” jest jak jadalna lekcja historii. Historii współczesnej , przypominającej o konflikcie zbrojnym między Hiszpanią i Marokiem w 2002 roku.

Wyspa Pietruszka istnieje na prawdę. Położona jest kilka kilometrów od hiszpańskiej Ceuty i zaledwie 200 metrów od marokańskiego wybrzeża.

Z lotu ptaka wygląda, jak zamówione tapas, tylko że zamiast kupki mielonego mięsa znajduje się tam kupka skał. Jej powierzchnia to -uwaga, uwaga- 0,15 km2 i zamieszkują ją właściwie tylko kozy. Zobacz na mapie, gdzie się znajduje.

Problem z Pietruszką był taki, że nie wiadomo do kogo należała. Maroko twierdziło, że do nich. Hiszpania, że wyspa podlega Madrytowi.

Pewnego pięknego, lipcowego dnia osiem lat temu – Maroko założyło na Pietruszce sześcioosobową bazę szkoły marynarki wojennej. To nie spodobało się oczywiście Hiszpanom.

Wyspa Pietruszka

Wyspa, o którą spór toczyła Hiszpania i Maroko. Fot. (cc) – Tuquetu

– Kozy niech zostaną, ale marokańskich wojskowych trzeba wykurzyć – pomyśleli – wysyłając kilka dni później kilkunastu komandosów w ramach akcji “Odzyskać Suwerenność”. Milion euro wydane, arabscy wojskowi wygnani. Hiszpańska flaga została zaciśnięta na środku skalistej “kości niezgody”.
Wyspa Pietruszka

W 2002 r. między Hiszpanią i Marokiem zrobiło się gorąco! Fot (cc) – Errasti

Spór o Pietruszkę pomogły zakończyć Stany Zjednoczone. Dzięki mediacjom, przywódcy Maroka i Hiszpanii podali sobie ręcę, uznając że wyspa po raz kolejny nie będzie niczyją własnością. Wyspę znów zamieszkują tylko kózki, a hiszpańską flagę na szczycie “pietruszkowych skał” można zobaczyć już tylko w tawernie El Peregil w centrum Sewilli.

No i kto powiedział, że historii to się uczy tylko w szkole? Ciekawe czym jeszcze zaskoczą mnie andaluzyjskie bary