Kolejny dzień, kolejne atrakcje. Tym razem architektoniczno- kulinarne! Dzień rozpoczynamy od dość sennego, średniowiecznego miasteczka Allariz. Miejsce to słynie z kilkunastu młynów, które przerobione zostały w restauracje, muzea i galerie.  Niestety większość z młynów otwartych jest poza sezonem tylko w weekendy. Szkoda… No ale nic, spacer po starówce wynagrodził rozczarowanie. Szkoda tylko, że pogoda wkońcu przypomniała sobie, że jest już jesień i trzeba było po raz piewszy wycignąć rękawiczki i szaliki. Nie wiemy jeszce, że kilka dni później zobaczymy pierwszy w Hiszpanii śnieg.
Widok z mostu na park i popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Allariz.
Uliczki, uliczki….
Katedra….
I znów trafiamy w Galicji na klasztor…
A teraz…….zmieniamy całkowicie klimaty. Pamiętacie ośmiornicę Paula? (tak, tak, tego, co wytypował Hiszpanię do zwycięstwa na Mundialu).
A pamiętacie, że po Mundialu znalazła się grupka hiszpańskich przedsiębiorców, która za 30.000 euro chciała odkupić Paula od niemieckiego zoo?
Otóż okazało się, że ci panowie pochodzą z galicyjskiej miejscowości Carballiño, uważanej za- uwaga, uwaga- Europejską stolicę ośmiornic. Dlaczego? Podobno nigdzie indziej nie przygotowuje się równie znakomicie dania pulpo a la gallega– ośmiornicy po galicyjsku.
To jeszcze nie wszystko! Kiedy jakiś czas temu pulpo Paul zdechł w zoo, w jednym z barów w Carballiño…urządzono mu symboliczny pogrzeb (!)
Zdjęcie z baru, w którym nadal “czczony” jest pulpo Paul. I jak tu nie wierzyć, że Hiszpanie mają obsesje na punkcie futbolu?? To w końcu Paul przewidział ich zwycięstwo…
No dobrze. A jak smakowała mi ośmiornica zrobiona w “stolicy ośmiornic”? No właśnie, dobre pytanie! Ale odpowiedź rozczaruje. Nie zjadłam żadnej ośmiornicy. Do miasteczka dotarłam za poźno i nigdzie już nie wydawano obiadów…Pozostaje uwierzyć na słowo!
Po nieudanej degustacji ośmiornicy po galicyjsku, pora wsiąść za kółko i z południa Galicji udać się na północ. W miejscowości Ferrol, nad Atlantykiem, znajduje się nasza kolejna baza wypadowa…