Zaczęło się…deszczowo. Słoneczna Andaluzja pożegnała deszczem, a deszczowa Galicja przywitała słońcem. Nie ma to jak mieć “szczęście”. Pierwszym celem jest średniowieczna miejscowość Tui w południowo-zachodniej części regionu, tuż przy granicy z Portugalią. Granica przebiega poprzez ogromną rzekę Miño. Sympatyczny spacer przez most i już zamiast hiszpańskich tapas można dostać kultowego, portugalskiego suszonego dorsza. Tak poza tym, wielkich różnic nie ma. Nawet język, którym posługują się mieszkańcy Galicji przypomina bardziej portugalski, niż hiszpański (uff, ciężko idzie ze zrozumieniem!).

Podobno (jak to bywa z legendami- nigdy nie wiedomo, ile w tym prawdy), pod rzeką wyznaczającą granicę hiszpańsko-portugalską znajduje się  sekretny tunel, przez który jedna z miejscowych księżniczek, Doña Uraca, wymykała się na  spotkania ze swoim portugalskim kochankiem.  

 Uliczki w Tui..

Tuijest całkiem sympatycznym, średniowiecznym miasteczkiem, z zadbanymi uliczkami i intrygującą katedrą.

Uliczki w Tui..

Co ciekawe, położona na wzgórzu katedra wygląda raczej jak forteca a nie jak świątynia. Mi najbardziej spodobały się widoki z dzwonnicy. Widać stamtąd wspominaną rzekę Miño.

Katedra w Tui

Widok z dzwonnicy na rzekę

Dziedziniec katedralny…ciągle świeci słońce!
Kolejnym punktem na trasie było znajdujące się niedaleko, wzgórze Santa Tekla, gdzie znajduje się rekonstrukcja celtyckiej osady z VI wieku p.n.e. Ach, no i znów zapierający dech w piersi widok na rzekę Miño. Tym razem jednak można zobaczyć, jak rzeka wpływa do Oceanu Atlantyckiego.

A jak mieszkało się tu Celtom, a później Rzymianom te kilka tysięcy lat temu? 
Rekonstrukcja dawnej osady 

Otóż położenie na wzgórzu zapewniało ochronę przed atakami wrogów, a  bliska odległość od  oceanu  pozwalała na utrzymanie się z rybołóstwa. Mieszkali natomiast w takich oto kamiennych domkach pokrytych strzechą.
W miejscu kamiennych okręgów, cztery tysiące lat temu również znajdowały się domy. W sumie osada liczała około 5000 osób.
Zjeżdżamy ze wzgórza i docieramy do rybackiej wioski A Guarda. Pora na obiad i degustacje wszelkich możliwych morskich potworków. I tu z niewiedzy popełniamy pierwszy błąd tej podróży. Zamawiamy z 8 różnych tapas, zakładając, że tak jak w Sewilli będą mikroskopijnych rozmiarów (idealne do degustacji!).
A tu…ogromne talerze! Oczy by chciały, ale żołądek już w połowie uczty się zbuntował. Szkoda!

Tak wyglądają galicyjskie tapas. W Sewilli podanoby pewnie 2 muszle…tutaj..10!!! (a propos, te “muszle” to tzw. małe przegrzebki. Pychota!

Po obiedzie, pora na spacer po wiosce. Przy marinie zaciekawia mnie ten oto obrazek…

Kilka starszych pań zbierało…algi, które ocean wyrzucił na brzeg. Ciekawe, po co? Może na kosmetyki? Hmm…

Dzień kończymy w miejscowości Baiona. W tej chwili to dość drogi kurort, natomiast w 1493 r. była to pierwsza miejscowość, do której przypłynęły karawele Kolumba z wiadomością o odkryciu Ameryki. Jest tu nawet replika karaweli Pinta, dokładnie taka, jaką widziałam w andaluzyjskim Palos de la Frontera, skąd Kolumb wypłynął.

W Baionie znajduje się również średniowieczny zamek, w którym obecnie znajduje się luksusowy hotel. Za wizytę w hotelu trzeba zapłacić 1 euro, ha!!! (a za nocleg jakies 400 euro;))
I tak oto nadszedł wieczór, po kilkunastu godzinach zwiedzania pora wracać na nocleg…