Z południa na północ. Z Andaluzji do Galicji. 958 kilometrów samolotem z Sewilli do Santiago de Compostela i potem jakieś 1500 km samochodem wzdłuż i wszerz całego regionu.  Taki jest plan na zbliżające się dwa tygodnie. Nadszedł w końcu czas na rozpoczęcie mojej podróży dookoła Hiszpanii.
Siłą rzeczy będzie więc w najbliższym czasie nieco mniej wpisów o Andaluzji, ale za to będzie ich całkiem sporo o północnej Hiszpanii. Będzie o ciekawostkach, zabytkach, życiu codziennym i gastronomii (bo w końcu w Galicji mają podobno najlepsze w kraju owoce morza!). Dziś chcę opisać 10 rzeczy, które chcę w Galicji zobaczyć- przeżyć- poznać. Nie oznacza, że są to jedyne atrakcje tego miejsca, ale na etapie przygotowań są to te, które najbardziej przykłuły moją uwagę. Ciekawe, jak będzie po powrocie?

1. Santiago de Compostela– poznać jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii, cel tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Celem wędrówki pielgrzymów jest średniowieczna, gigantyczna katedra z granitu, w której wnętrzu znajdują się szczątki św. Jakuba.

2. Finisterre- dojechać “na koniec świata”

Przylądek Finisterre jest najbardziej wysuniętym na zachód punktem Hiszpanii. Dla Rzymian, było to miejsce, w którym…kończył się świat. Podobno nie ma, jak zobaczyć tutaj zachód słońca…

3. Ourense– wykąpać się w gorących termach

Kąpiel w 60ºC, gdy za oknem ziąb i deszcz? Koniecznie!

4. Corme– zobaczyć w akcji połów pąkli- najdroższych owoców morza

Poławiacz pąkli, to jeden z najniebezpieczniejszych zawód. Każdego roku ginie przy ich połowie kilka osób. Pąkle zamieszkują skały, podmywane silnymi falami oceanu. Poławiacze wygrzebują je kijami, uważając by nie zostać zrzuconym do oceanu przez wysoką, niespodziewanł falę.

5. A Coruña– wstać o 6:00 rano i kupić w porcie świeże owoce morza od rybaków wracających z nocnych połowów

…i oczywiście przygotować je na obiad!

6. Santiago de Compostela– iść na rynek, wybrać świeżą ośmiornicę i poprosić by w barze obok ją usmażyli

Prawdziwa atrakcja dla kulinarnego smakosza! Móc wybrać (jeszcze żywą) ośmiornicę na rynku i w barze obok poprosić o jej przygotowanie! Ośmiorniczki, uwaga, przybywam!!!

7. Islas Cies– zobaczyć raj

Plaże tych wysp zostały swego czasu uznane za najpiękniejsze na świecie. Karaiby? Nie, to Galicja! Co prawda poza sezonem nie można się podobno do nich dostać, ucieszy mnie sam fakt zobaczenia laturowej wody z pobliskiego wzgórza!
8. Gdziekolwiek– zobaczyć muñeirę i posłuchać gaitę

Hiszpania to nie tylko flamenco! W Galicji częściej można podobno usłyszeć celtyckie rytmy i choreografię. Po tylu latach mieszkania w krainie flamenco, pora na miłą odmianę!

9. A Coruña– zobaczyć najstarszą na świecie działającą latarnie morską

Nazywa się Torre de Hercules (wieża Herkulesa) i powstała, bagatela, w II wieku, zbudowana przez Rzymian. Warto wejść na jej górę, żeby zobaczć bezkres Atlantyku
10. Lugo– spacer wydłuż rzymskich murów miasta

Jedyne na świecie w pełni zachowane mury z czasów rzymskich. Trzeba to zobaczyć!

A Wy, co byście polecili w Galicji?

Źródła zdjęć:

http://www.flickr.com/photos/caese/800640650/

O Roncudo
Cathedral of Santiago de Compostela
¡PULPO!
1512-Ameixas de Carril (Pontevedra)
Torre de Hercules
Murallas de Lugo
Finisterre (S'attardano ombre...)

http://www.flickr.com/photos/edurecio/3574985537/sizes/l/in/photostream