Seleccionar página

Feria de Abril to najhuczniejsza fiesta Andaluzji

Feria de Abril nie przypomina żadnej znanej nam w Polsce imprezy. To nie jest ani koncert “pod chmurką”, ani festiwal flamenco, na który przychodzi się oglądać spektakle. To olbrzymia flamenco-impreza o dość prywatnym charakterze. Bawi się niemal całe miasto, ale w osobnych namiotach zwanych “casetas”.
Czym dokładnie są casetas? Popatrzmy na fotografie poniżej.

Casetas na Feria de Abril

Casetas to drewniane konstrukcje, w których odbywają się zabawy podczas Ferii

Wnętrza casetas są zazwyczaj bardzo bogato udekorowane

Casetas wyglądają, jak namioty. Faktycznie są to drewniane konstrukcje, które rozkładane są na placu Real Feria tylko na czas tygodniowej fiesty. Casety bywają małe, w których mieści się zaledwie kilkadziesiąt osób, jak i casety- giganty, które mogą pomieścić nawet kilka tysięcy osób.
Wiekszość casetas należy do osób prywatnych. To oznacza, że konieczne jest specjalne zaproszenie, by móc brac udział w organizowanych tam zabawach. Turystom pozostaje najczęściej kilkanaście casetas publicznych.
Takie casetas są bardzo deficytowym towarem w Sewilli. Plac nie jest “z gumy” i już w tej chwili wykorzystany jest w niemal 100% (istnieje ponad 1000 caset)! W ratuszu znajdują się specjalne listy osób, które chciałyby mieć swoją casetę…Mam znajomego, który czeka już…10 lat!!!
Ci, którzy chcieliby mieć swoją, choć malutką casetę mogą ją jeszcze wynajęć. Koszt wynajęcia niewielkiej casety to jakieś 10.000 euro. Do tego należy doliczyć koszty za orkiestrę, ochronę, kucharza, kelnerów.
Jeszcze kilkanaście lat temu właściciele dekorowali casety przedmiotami przyniesionymi z domu. Tak więc caseta stawała się taką miniaturką domu, w którym spędzało się cały tydzień. Tylko na noc wracało się do prawdziwego domu.

 

W co się ubrać na Ferię de Abril?

 

Jeśli chodzi o stroje, zapraszam do poczytania mojego wpisu pt. “Luty kwietniem pachnący”. Feria de Abril to istny pokaz mody, oczywiscie flamenco!!! Długie, kolorowe i falbianiaste suknie, kwiaty wpięte w głowę, wielkie kolczyki i już!

Podczas Ferii panie zakładają regionelne stroje zwane “traje de flamenca”

 

Co się tańczy podczas Ferii de Abril?

 

To nie prawda, że Andaluzyjczycy umieją tańczyć flamenco. Prawdą jest jednak, że potrafią tańczyć sevillanas, czyli ludową odmianę flamenco. Sevillana składa się z 4 zwrotek i można ją tańczyc w parze (mieszanej, bądź 2 kobiety), bądź w 4 osoby. Teksty sevillanas zazwyczaj mówią o miłości, zabawie, samej Sewilli, a nawet wielkotygodniowych procesjach.
Raz na jakis czas w casecie puszczana jest salsa, czy rumba, ale przez jakis 80% czasu ciągle lecą sevillanas. 6 dnia jest to już dość traumatyczne przeżycie:)
Poniżej zamieszczam video z Ferii i tańca sevillanas.

 

Co się pije, co się je podczas Ferii?

 

Rebujito jest typowem napojem, który sewilijczycy piją podczas Ferii

Podczas Ferii nie może zabraknąć rebujito. Jest to orzeźwiający napój przyrządzony na bazie wytrawnego wina manzanilla oraz 7Up lub Sprite. Popularna jest także sama manzanilla. Do jedzenia nie spodziewajmy się niczego wykwintnego. W casetach kupić można przede wszystkim ziemniaczane omlety i smażone owoce morza i ryby. Niestety zarówno jedzenie, jak i picie są w casetach dość drogie. Litr rebujito to wydatek ok. 10 euro.

 

Feria de Abril i korrida

 

Z Ferią, silnie związana jest korrida. Jeśli ktoś lubi walki byków, tydzień ten jest idealnąą okazją by zobaczyc najlepszych toreadorów w akcji.

 

Co to jest “Noc Rybki” i “El Alumbrado”?

 

Feria de Abril zaczyna się o północy z poniedziałku na wtorek, tydzień, bądź dwa tygodnie po Wielkanocy. O północy rozświetla się bramę główną Ferii oraz wszystkie inne świecące dekoracje. Moment ten nazywa się “El Alumbrado” (oświetlenie). Noc tą nazywa się również “Nocą Rybki”, ponieważ tradycyjnie jada się wówczas smażone ryby.

 

Jak kończy się Feria?

 

W kolejną niedzielę o północy (z niedzieli na poniedziałek) gasną wszystkie światła na Ferii i rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni. To znak, że pora zakończyć tygodniową zabawę.