Seleccionar página
W zeszłym tygodniu obiecałam relację z weekendu w Kadyksie…Zanim jednak zaserwuję sporą dawkę informacji na temat tego miasta, proponuje zapoznać się z nim z trochę innej strony. Zacznijmy od małego quizu: Co Kadyks ma wspólnego ze stolicą Kuby, Hawaną? Jak w Kadyksie wczuć się w rolę aktorki Halle Berry? A czy ktoś z Was pamięta film o przygodach Jamesa Bonda ´´Śmierć nadejdzie jutro´´ (2002, w roli głównej Pierce Brosnan)?

Otóż sceny, które teoretycznie rozgrywają się na Kubie…kręcone były właśnie w Kadyksie!  Wystarczyło dodać statystów o ciemnej karnacji, typowe kubańskie samochody w tle…i najstarsze miasto Hiszpanii (i Europy), jakim jest Kadysk, przez kilka tygodni w 2001 roku zamieniło się w Hawanę.

Co ciekawe, wyczytałam w jednym z przewodników, że podobno Kadyks, już od wielu lat nazywany jest ´´Hawaną Europy´´.

Z resztą, w 2009 roku, zarówno Sewilla, jak i Kadyks, po raz kolejny zostały wykorzystane podczas kręcenia hollywoodzkich produkcji.

W lipcu 2010 roku w USA wejdzie do kin film ´´Knights&Day´´ z Tomem Cruise i Cameron Diaz, którego kręcenie miałam okazję osobiście zobaczyć w centrum Sewilli. Jeśli chodzi o Kadyks, wykorzystano go do nakręcenia m.in. sceny gonitwy byków z Papeluny. Tego, czego na filmie nie będzie można zobaczyć, to…ucieczka byków, która niespodziewanie przytrafiła się producentom podczas kręcenia tej sceny! Byczki porozbiegały się po mieście, kończąc swoje harce…na plaży!!!

Na tej samej plaży (o nazwie La Caleta), została nakręcona bodaj najbardziej znana scena z filmu “Śmierć nadejdzie jutro”, podczas której aktorka Halle Berry wychodzi z morza, a Pierce Brosnan, jako James Bond, popija sobie chłodne mojito, zachwycając się wychodzacą z wody kobietą. W zeszłym tygodniu zaplanowalam wczuć się w jej rolę, ale woda była jeszcze za zimna 😉

(patrz filmik poniżej)

Poniżej przedstawiam kilka miejsc, w których kręcono w Kadyksie Jamesa Bonda, wyjaśniając czym były te miejsca w filmie, a czym są w rzeczywistości:

Playa La Caleta

Jedna z najbardziej znanych plaż prowincji i regionu. Znajduje się w  małej zatoczce. W tle widok na złocistą kopułę katedry, oraz na zamek San Sebastian. Jest to także interesujacy punkt widokowy, oraz port, z którego odpływają prywatne  łódki i jachty. Miejsce, którego nie można pominąć będąc w Kadyksie.

W filmie James Bond: stanowi tło do wspomnianej sceny: poznania tajnych agentów.

Castillo de San Sebastian– na małej wysepce, którą widać z plaży La Caleta, znajduje się zamek San Sebastian. Powstał on już w czasach rzymskich, stanowiąc świątynię Kronosa. W czasach panowania Maurów, z dobudowanej wieżyczki strażniczej pilnowano bezpieczenstwa miasta. W XV wieku natomiast powstała kapliczka Św. Sebastiana, mającego opiekować się wysepką. W trakcie sezonu możliwe jest zwiedzanie zamku.

W filmie James Bond: Klinika…DNA, do której potajemnie dostaje się agent 007 i jeszcze kradnie kilka diamentów.

Castillo Santa Catalina-  jest to kolejny zamek znajdujący się w pobliżu plaży. Zbudowany został w XV wieku celem ochrony przed Anglikami.

W filmie James Bond: tło sceny, podczas której James Bond i Jinx (Halle Berry) popijają mojito na plaży La Caleta.