Seleccionar página
Festiwal Patiów w Kordobie

Kordobę warto odwiedzić podczas Festiwalu Patiów

Spacerując plątaniną wąskich, brukowanych uliczek Kordoby, trudno oprzeć się pokusie zaglądanięcia w głąb uwkieconych wewnętrznych dziedzińców. Niepozorne niekiedy domy, kryją w sobie zacienione patia pełne kolorowej ceramiki i bujnej roślinności, wśród której dominują pelargonie, róże, goździki i oleandry.

Tradycja projektowania patio nawiązuje do arabskiej przeszłości południowej Hiszpanii. Od wieków, to tu można  było się schronić przed prażącym słońcem, uciec od problemów i przy akompaniamencie cykad zrelaksować się w ciepłą, letnią noc. Dzisiejszy wpis poświęcony jest Festiwalowi Patiów w Kordobie organizowany co roku w maju. Jedynie przez te kilka tygodni Festiwalu jest nam dane zatopić się w zapachy i kolory tych małych kordobskich oaz.

Festiwal Patiów w Kordobie

Fontanienka na patio

1. Charakterystycznym elementem patiów są ospale tryskające fontanienki lub centralnie położone studnie.   
Festiwal Patiów Kordoba

W poszukiwaniu cienia

2. Podcienie, to kolejny charakterystyczny element kordobskich dziedzińców. Nawet w największy upał jest gdzie wystawić fotel i uciec od prażącego słońca.
Festiwal Patiów w Kordobie

Patio pełne kolorów

3. Jak widać, różowe płatki bugenwilli lądują czasem w fontannach, tworząc nastrojową kompozycję.
Festiwal Patiów

Dekoracja patio zrobiona raczej jednak pod turystów

4. Na niektórych dziedzińcach odnaleźć można także dekoracje związane z lokalnym folklorem. Jest gitara, wachlarz, tradycyjna chusta…Po prostu Andaluzja. 

Festiwal Patiów w Kordobie

Tak ukwieconych balkonów jak ten w Kordobie nie brakuje

5. Jeśli się nie ma patia, zawsze można posadzić kwiaty na balkonie. Zatrzęsienie kwiatowe jest widoczne, ale…jak tam musi pachnieć w nocy – tyle roślin na tak małej przestrzeni??
Festiwal Patiów w Kordobie

W oczekiwaniu na spektakl flamenco

6. To chyba najbardziej klimatyczna knajpka flamenco, jaką widziałam. To również wewnętrzny dziedziniec, którego bielone ściany pokryte są doniczkami z kwiatami.
Festwal Patiów w Kordobie

Jest Festiwal, jest zabawa!

7.Festiwal to nie tylko zwiedzanie dziedzińców. Jak zawsze w Andaluzji – musi pojawić się taniec, śpiew i dobre tapas. I jak zwykle – wiek nie gra roli.
Festiwal Patiów w Kordobie

Jak tu wyjrzeć przez okno?

8. Patia biorą udział w konkursie na najprzyjemniejsze dla oka i nosa kompozycje roślinno – ceramiczne. Osobną kategorią są najpiękniejsze balkony i okna. Czy z takich okien coś widać? Nie, ale przynajmniej nie trzeba zasuwać rolet gdy w południe pojawi się ostre słońce.
Festiwal Patiów w Kordobie

Okno godne pierwszej kwiatowej nagrody Festiwalu

9. Kolorowe, kwiatowe zatrzęsienie – tylko taki opis przychodzi mi do głowy…